Vyhledávání

  
podrobné vyhledávání

Přihlášení

     
zaregistrovat se    zapomenuté heslo
 
 
 
 
 
 
 
 

Kontakty

Adresáře

Jihomoravský šachový svaz

Adresa: Hybešova 119
664 17 Tetčice
IČ: 22894420
č.ú. 2700140505/2010

Webmaster

Šimon Macharáček
simon.macharacek@gmail.com

RSS kanál

Sledovanost

Statistiky sledovanosti jsou dostupné na serveru navrcholu.cz. Tamtéž lze najít srovnání sledovanosti s dalšími šachovými stránkami.

Podrobný výpis souboru ke stažení

Bleskový den Mirka Jurky počtvrté - jasná záležitost pro IM Vojtěcha Zwardoně

CHESS TEAM BRNO ve spolupráci s Fakultou stavební Vysokého učení technického v Brně uspořádali v sobotu 3.6.2017 pod záštitou děkana FAST VUT prof. Ing. Rostislava Drochytky, CSc, MBA, 4. ročník turnaje Bleskový den Mirka Jurky, který se hrál na počest nedožitých 53. narozenin (Mirek se narodil přesně 3.6.1964) tohoto skvělého hráče, člověka a milovníka rychlých šachových disciplín. Turnaj se hrál na 15 kol švýcarským způsobem a zúčastnilo se jej 52 hráčů.

To bylo výrazně méně než v předešlých dvou ročnících, kdy jsme registrovali vždy přes 80 hráčů. Důvodem mohlo být výrazně teplé počasí (přes 30°C), které lákalo k jiným než šachovým radovánkám a trochu také souběh s MČR družstev starších žáků v Chrudimi, které nám odválo nadějné mládežníky. Hrálo se tempem 2x3 minuty + 2 vteřiny/tah, které hráči u prezence historicky poprvé upřednostnili před tempem 2x5 minut, a to těsným poměrem hlasů 27 : 24.

Výsledky najdete na chess-results, bohatou fotogalerii na Zoneramě.

Letošní 4. ročník přinesl jednu zajímavou změnu, a to premiérové udílení věcných cen. Těch bylo celkem 30, takže se v součtu s finančními cenami (10 hlavních a 7 cen v kategoriích) hrálo o celkových 47 cen. Dalších pět věcných cen bylo připraveno pro výherce kvízových otázek a protože pravidla umožňují každému vyhrát pouze jednu cenu (vždy tu vyšší), bylo vzhledem k počtu účastníků jasné, že vyhraje každý. To výraznou měrou přispělo ke spokojenosti všech účastníků, což potvrdily i víceré poturnajové ohlasy. Je tedy nabíledni, že se tento model pokusíme dodržet i v budoucích letech.


Věcné ceny

Pořádání celé akce v takovém rozsahu by však nebylo možné bez podpory sponzorů. Velké poděkování proto patří našim partnerům, kterými byli Dopravní stavby Brno, s.r.o. (Ing. Vlastimil Chládek), tht advokátní kancelář Továrek, Horký a partneři (Mgr. Ing. Antonín Továrek), advokát Mgr. Michal Vávra, který dodal i tři vinné ceny a DNA DESIGN s.r.o. (Ing. Břetislav Eichler). Pevně věříme, že jejich podpora tomuto turnaji vydrží i do budoucna.Na turnaji se sešlo Mirkovo nejbližší příbuzenstvo a podle zvyku se i letos na nástěnku aranžovaly fotografie z Mirkova života. Tentokrát to byly fotky dosud neznámé a myslím, že i zajímavé.


Mirek s kolegy ze Sokolské

A nyní již k turnaji. Kvalita turnaje byla i letos vysoká, byť výšin té loňské nedosáhla (průměr první desítky letos 2379,8, loni 2433,1). Mezinárodní punc turnaji dodala účast milých indických hostů bratrů Bharadwajových (8 a 13 let), jenž v doprovodu svých rodičů předváděli opravdu zajímavé výkony a zvláště starší Dhanush zle zatápěl i největším favoritům. A jak to celé vlastně dopadlo?Jak už je z nadpisu patrné, vítězem se stal IM Vojtěch Zwardoň z Beskydské šachové školy Frýdek-Místek, který prošel turnajem naprosto suverénně a ziskem 13,5/15 zvítězil doslova o parník. Tuhý boj pak probíhal o další místa. Stříbrnou pozici nakonec vybojoval loňský vítěz IM Martin Červený z ŠK Joly Lysá nad Labem, který získal 11/15 velmi zajímavým způsobem. Po úvodních třech výhrách totiž přišla nečekaná velká rošáda, a tak Martin musel dotahovat. To se mu povedlo tak, že z následujících devíti partií uhrál 8 bodů a celý turnaj tak zakončil opravdu paradoxně - bez jediné remízy! Tak nějak má vypadat bojovnost. Velký souboj byl sveden o pomyslný bronz. Na 10 bodech se totiž ustavila skupina čtyř hráčů, jejichž pořadí rozetnulo až pomocné hodnocení. To měl nejlepší nejvýše nasazený IM Cyril Ponížil z Durasu, přičemž za sebou nechal asi největší překvapení turnaje Petra Koutného, jehož ambiciózní Vlčnov se dere vpřed na šachové mapě (letošní postup do 2. ligy).


Petr Koutný (vlevo) proti Pavlu Strašilovi

Na 5. místě skončil již zmíněný Dhanush Bharadwaj z Indie, s nímž jsem měl v turnaji také tu čest (remíza).


Dhanush Bharadwaj

Šestý skončil Karel Kratochvíl z Lokomotivy (10/15), následován jedním z favoritů GM Petrem Veličkou z HM Ostrava. O tom, že favorité neměli na růžích ustláno svědčí i další umístění. Osmý skončil IM Pavel Šimáček z Turnova, devátý pak Adam Dvořák z Lokomotivy a první desítku uzavřel Petr Skácelík z Moravské Slavie Brno. Až jedenáctý skončil IM Pavel Zpěvák (nově v ŠO Kunovice!), dvanáctý Pavel Strašil ze Zábřehu a třináctá moje maličkost, když jsem k mnoha organizačním povinnostem již nedokázal přidat lepší výkon, byť šance rozhodně byly (vyhrané partie s Veličkou, Kratochvílem a Strašilem mě straší ještě teď).


Vítězná trojice, zleva IM Cyril Ponížil (3), IM Vojtěch Zwardoň (1) a IM Martin Červený (2)

Jak už bylo výše uvedeno, cen v kategoriích bylo letos sedm. Seniorskou cenu letos převzal milý pražský host Jindřich Melich z Pankráce (8/15), který prožil těžký začátek, když přejel tramvají o dvě zastávky dál a nestihnul úvodní kolo. Velkou bojovností se však vrátil do popředí a nakonec ve své kategorii po zásluze triumfoval.


Jindřich Melich proti IM Martinu Červenému

Nejlepším juniorem (do 20 let) se stal mladičký 9-letý Arjun Bharadwaj z Indie (6/15), který sice nebyl ve své kategorii první, ale protože podle pravidel hráči před ním již získali hlavní ceny, přešla tato kategorijní cena na něj. Jeho neskrývaná radost pak byla odměnou i nám pořadatelům.


Arjun Bharadwaj

Nejlepší ženou se stala Zdeňka Vránová (dříve Blümelová), když hlavní favoritka Jana Zpěváková dorazila na turnaj původně jen v roli diváka a po určitých přesvědčovacích pokusech se nakonec rozhodla hrát od 8. kola! Tento velmi neobvyklý počin ji málem vyšel, když na své cestě postupně kosila jednoho soupeře za druhým, nakonec jí však zastavil neortodoxně hrající Stanislav Messerschmidt z Ořechova. I tak bylo získaných 7/8 velmi pěkných a Jana zaslouží velké uznání za odvahu nastoupit takto pozdě i za hru samotnou.


Zdeňka Vránová zvítězila v kategorii ženy

No a dostáváme se k ratingovým kategoriím. V kategorii Elo 0 - 1700 zvítězil dobře naladěný Petr Galuška z Dubňan (7/15),


Petr Galuška

kategorii 1701 - 1900 ovládnul Pavel Hubený z Boskovic (8/15), kterého vždy rádi vidíme a o jehož účasti na turnaji se rozhodlo na poslední chvíli.


Pavel Hubený

Kategorii 1901 - 2000 pro sebe získal mnohonásobný přeborník ČR v mezinárodní dámě Jiří Sysel z Ivančic.


Jirka Sysel

No a cenu v ratingově nejvyšší udělované kategorii mohl získat Tomáš Zdražil z ASK DA Olomouoc, ale nezískal. Podmínkou zisku jakékoli ceny je totiž účast na závěrečném vyhlášení, což se zde z neznámých přičin nestalo, a tak cenu převzal druhý v pořadí této kategorie Stanislav Staněk z Jezdců Jundrov.


Stanislav Staněk

Populární součástí turnaje byly rovněž kvízové otázky z Mirkova šachového a soukromého života, za jejichž správné zodpovězení si úspěšní řešitelé mohli vybrat mezi třemi různými archivními víny od Mgr. Michala Vávry a tričky vydanými k příležitosti nedávného závěrečného trojkola tht Extraligy v Brně (31.3. - 2.4.2017 právě zde na stavební fakultě).

A jaké že byly letos otázky a výherci?

1) Kolika let by se Mirek letos dožil? (53)
výherce Stanislav Staněk z Jundrova (od té doby jej vídám již jen v tomto extraligovém tričku)

2) Ve kterém roce se stal Mirek mistrem FIDE (1990)
výherce Miroslav Beneš ze Zlína (rychle a přesně)

3) Které předměty Mirek vyučoval na SPŠ a VOŠ technické na Sokolské ulici v Brně? (odborná matematika a výpočetní technika)
výherce Jiří Sysel z Ivančic (až po malé nápovědě z řad příbuzenstva)

4) Jaký měl Mirek nejvyšší rating? (2380)
výherce Arnošt Zeman z Moravské Slavie Brno (nejbližší tip 2381)

5) Se kterou mistryní světa se Mirek utkal? (Zsuzsa Polgárová)
výherce GM Petr Velička z Ostravy (až po mnoha jiných pokusech, mj. i Judita Polgárová)

Důležitým článkem turnaje byla Katka Šmajzrová. V roli rozhodčí, fotografky, zapisovatelky a správkyně kasy obstála na jedničku s hvězdičkou a především díky ní měl turnaj rychlý spád i v případech, kdy například někdo chybně nahlásil výsledek (zdržení nebylo delší 3 minut).


Katka Šmajzrová

Asi tři kola před koncem jsem přenechal kasu i s penězi Katce, aby spočítala ceny, jejichž výše musela být vzhledem k nižšímu počtu účastníků adekvátně krácena (jinak bychom to dávali ze svého). Toho pohotově využila Jana Zpěváková (alias Bonnie), která po společné fotce s Michalem Vávrouzamířila k lákadlu největšímu. Naštěstí však od svého původního záměru ustoupila, a tak byl turnaj zachráněn.


Jana s Katkou ovládly kasu

Na závěr ještě pár zajímavých momentek:


Břeťa Eichler (vlevo) vystoupal v 10. kole až na GM Petra Veličku


Pavel Hubený se vzdává Petru Kapustovi, který nevšímavě pokračuje dál


Mirkova dcera Blanka Jurková (21) proti rodinným příslušníkům


Všechny ženy v turnaji - zleva Kateřina Zpěváková, Zdeňka Vránová,
Jitka Lorencová, Jana Zpěváková, Blanka Jurková a Veronika Bartošová


4. ročník Bleskového dne Mirka Jurky je tedy úspěšně za námi a můžeme se již těšit na ten další, který by měl v roce 2017 opět proběhnout první červnovou sobotu na stejném místě a ve stejném čase. Ještě jednou velké poděkování FAST VUT v Brně, všem našim partnerům a dále šachovým klubům z Durasu, Jundrova a čajovně Utopia za zapůjčený materiál. Přístí rok tedy opět na viděnou!
Soubor ke stažení: []

přidal Neklan Vyskočil dne 11.06.2017 | sekce: Turnaje

Související dokumenty

vytvořeno název typ sekce
17.10.2017 Pohár bystrcké radnice akce
17.10.2017 Základní turnaj akce
17.10.2017 Základní turnaj akce
17.10.2017 Základní turnaj akce
17.10.2017 Základní turnaj akce
17.10.2017 Základní turnaj akce
17.10.2017 Základní turnaj akce
17.10.2017 Základní turnaj akce
17.10.2017 Základní turnaj akce
17.10.2017 Základní turnaj akce
17.10.2017 Základní turnaj akce
17.10.2017 Základní turnaj akce
17.10.2017 Základní turnaj akce
17.10.2017 Třetí sobota akce
17.10.2017 Třetí sobota akce
17.10.2017 Třetí sobota akce
17.10.2017 Třetí sobota akce
17.10.2017 Třetí sobota akce
17.10.2017 Třetí sobota akce
17.10.2017 Třetí sobota akce
17.10.2017 Třetí sobota akce
12.10.2017 Základní turnaj akce
10.10.2017 Třetí sobota akce
10.10.2017 O pohár a pohárek BVK již klepe na dveře ke stažení
08.10.2017 Bleskovky Zdeňka Páska v Utopii - říjen pro mě ke stažení
05.10.2017 Mistrovství Orla v šachu akce
30.09.2017 Pátek v Bystrci ke stažení
28.09.2017 Kyjovský svatováclavský turnaj vyhrál slovenský Pribila ke stažení
27.09.2017 Martin Hošek vítězem turnaje ve Šlapanicích ke stažení
26.09.2017 O pohár BVK akce
26.09.2017 Přebor JMŠS v bleskové hře jednotlivců - vítězem IM Vojtěch Zwardoň, přeborníkem Jan Mikeš ke stažení
26.09.2017 Pohár města Bučovic akce
15.09.2017 9. Svatováclavský turnaj Kyjov akce
14.09.2017 Třetí sobota akce
10.09.2017 Jan Kalendovský o 7. kole Veletržního turnaje ke stažení
09.09.2017 Přebor JMŠS v bleskové hře jednotlivců příští sobotu, přihlášky bez navýšení do středeční půlnoci! ke stažení
04.09.2017 Veletržní turnaj - galerie vítězů ke stažení
03.09.2017 Bleskovky Zdeňka Páska v Utopii - po prázdninách vítězí Petr Skácelík ke stažení
01.09.2017 Veletržní turnaj očima Jana Kalendovského ke stažení
28.08.2017 Veletržní turnaj zahájen ke stažení
12.08.2017 Přebor JMŠS v bleskové hře jednotlivců akce
11.08.2017 Wisconsin Cup akce
08.08.2017 Bleskovky Zdeňka Páska v Utopii - Martin Šenkýř vítězí podruhé v řadě! ke stažení
06.08.2017 Memoriál Karla Osmančíka akce
06.08.2017 O pohár města Moravský Beroun akce
06.08.2017 Memoriál Františka Křížka a Milana Grabce akce
05.08.2017 Líté boje pod radničním mečem akce
21.07.2017 Pardubický festival tradičně ke stažení
21.07.2017 Jeseník Open akce
21.07.2017 Mezinárodní rychnovský šachový festival a MČR seniorů akce
21.07.2017 FIDE OPEN STARÉ MĚSTO akce
21.07.2017 Open Brno akce
19.07.2017 Memoriál O.Šípka 2017 akce
19.07.2017 Vydařený návrat do Caorle ke stažení
18.07.2017 Jihomoravští šachisté v Lignanu ke stažení
16.07.2017 Podluží 2017 akce
05.07.2017 42. ročník Veletržního šachového turnaje akce
29.06.2017 Vyrovnaný Open Duras BVK očima Jana Kalendovského ke stažení
28.06.2017 Czech Open akce
27.06.2017 Bleskovky Zdeňka Páska již tuto sobotu! ke stažení
19.06.2017 Rapid Kunovice - Kunovský šachový festival akce
14.06.2017 Open Duras BVK již příští sobotu! ke stažení
13.06.2017 Bleskovky Zdeňka Páska - červen ovládl IM Neklan Vyskočil ke stažení
11.06.2017 Bleskový den Mirka Jurky počtvrté - jasná záležitost pro IM Vojtěcha Zwardoně ke stažení
01.06.2017 Bleskovky Zdeňka Páska až druhou červnovou sobotu, tato sobota patří Jurkovi! ke stažení
26.05.2017 Bleskový den Mirka Jurky již příští sobotu ke stažení
18.05.2017 Přebor Brna v bleskové hře jednotlivci akce
14.05.2017 Memoriál Karla Bartoše akce
12.05.2017 Bleskový den Mirka Jurky akce
08.05.2017 Květnovým Páskem David Holemář, na scéně Milan Smištík ke stažení
07.05.2017 Open Duras BVK akce
05.05.2017 Ořechovské loučení se blíží, přihlášky stále možné! ke stažení
26.04.2017 Open Hodonice akce
20.04.2017 Naši šachisté na Turnaji šachových nadějí ve Frýdku-Místku článek
19.04.2017 KLIMUS Cup akce
19.04.2017 Ořechovské loučení se sezónou 2016/2017 je tady! ke stažení
18.04.2017 V Olomouci skončil Turnaj přátelství ke stažení
07.04.2017 Šachový turnaj v Novém Lískovci ke stažení
27.03.2017 Bohuslavice Open akce
27.03.2017 V Rajhradě šachovalo 157 vyznavačů královské hry ke stažení
24.03.2017 To byl... základní turnaj ke stažení
23.03.2017 Otevřený šachový turnaj Nový Lískovec akce
14.03.2017 Přebor JMŠS ve Fischerových šachách ke stažení
10.03.2017 Memoriál Antonína Vaculíka akce
07.03.2017 Základní turnaj - 14. kolo ke stažení
06.03.2017 Základní turnaj - 13. kolo ke stažení
03.03.2017 Memoriál Jana Krejčího akce
01.03.2017 O pardubickou kotvu akce
27.02.2017 O pohár primátorky Havířova akce
24.02.2017 12. kolo základního turnaje - Milan Šnorek směřuje k vítězství ke stažení
24.02.2017 Memoriál Ing. Jana Turka akce
08.02.2017 11. kolo základního turnaje - Milan Šnorek směřuje k vítězství v turnaji ke stažení
06.02.2017 Turnaj přátelství akce
31.01.2017 Ani sněhová kalamita základní turnaj nenarušila ke stažení
26.01.2017 Přebor JMŠS ve Fischerově rapid šachu akce
23.01.2017 FIDE RAPID Pivovaru Dalešice 2017 akce
17.01.2017 Základní turnaj v polovině ke stažení
16.01.2017 KPIIB: Na čele stále Duras ke stažení
03.01.2017 Základní turnaj dnes pokračoval sedmým kolem ke stažení
01.01.2017 První mat roku 2017 dává Petr Neuman ke stažení


Aktuální akce

Aktuality ze soutěží

» 
» 
16.10.2017

JmKPIIC - 1.kolo

» 
» 
» 
 
PeloDesign, 2002-2009